DIVOKÁ CESTA - NAPŘÍČ AFRIKOU 2008-2017


Přejít na obsah

Anotace/videa - besedy a výstavy

MEDIAPUTOVÁNÍ PO SÚDÁNU

Před několika lety jsme se vypravili poznat Afriku. Ta nás uchvátila natolik, že se každoročně za krásami černého kontinentu vracíme.
O zážitcích a setkáních ze všech cest se dá vyprávět hodiny a hodiny. Tu se z nás v Egyptě stali potápěči, tady jsme přivolávali boha dešťů v údolí Omo, tam jsme pojídali nyama choma s masajskými starci a válečníky, nebo jsme vzali na vycházku 2 nezbedné krále divočiny, či zapadli v bahně zdánlivé vyschlé řeky hluboko v buši namibijské krajiny. Každá země nás něčím překvapila, některá i trochu odradila, jiná zase okouzlila.

V roce lednu 2009 jsme na té první dlouhé cestě napříč africkým kontinentem navštívili i Súdán, neklidnou zemi, kde se střetávaly a střetávají dva světy – arabský a černý. Jiná možnost nebyla, z Egypta do Etiopie se autem jinak dostat nelze. Nás ale Súdán i lákal. Přáli jsme si dostat se alespoň malinko pod kůži této země zahalené do závoje nebezpečna a fanatismu. Tehdy to byla největší země afrického kontinentu, byl to jeden Súdán a panoval zde relativní klid. Cestování bylo pokojné a záživné a nám dodnes zůstaly krásné vzpomínky. Tato země a její nádherní lidé, jež v některých oblastech zažívají muka, stojí za zmínku. Zaslouží si, aby o nich alespoň malinko věděl i svět, o jejich bohatství, pohostinnosti a kráse, i když zrovna nežijí v ráji. A nejsou to jen lidé, co zdobí Súdán. Ne nadarmo se této části světa říká domov černých faraónů, na území zhruba 2.5milionu km2 se nachází více než 200 archelogických nalezišť – pyramid, hrobek a chrámů. Některé poušť nadobro pohřbila ve svém oceánu písku, některé jsou nedotčené a panenské a zůstanou tak i nadále. Jen zlomek jich je možné navštívit.

Pojďte s námi nahlédnout do horké saharské země. Užít si dobrodružství strašidelného trajektu, kdy jeden neví, jestli své auto nebude muset hledat v hlubinách Asuánské přehrady. Projít se zapomenutými památkami bez živé duše. Prohlédnout si úrodné břehy Nilu a zavítat mezi černé a černější domorodce v pohoří Nuba. Nakoupit na místním trhu a dát si dobrou Marisu nebo Karkadah při tanci statných mužů. Nebo si jen tak sednout u kávové lady na výbornou Jebanah. Uvidíte, bude se Vám na putování líbit.


Beseda trvá 90 minutKRÁSY ZIMBABWE

Na našem putování po zemích afrického kontinentu nevynecháváme ani zemi, která nefiguruje na předních místech vyhledávaných destinací. V itineráři jsme ji měli od samého počátku plánování, ale nevěděli jsme co nás tam vlastně čeká. Jedinými informacemi zde v Evropě bylo jen to, že farmáři jsou vyháněni a vyvražďováni, domodrodci umírají hladem a na choleru. Pohled se ale změnil v Zambii. Bývalý farmář vyvrátil možné pochybnosti a my nabití chtíčem poznání vyjeli. Zajeli jsme sem v době, kdy se Zim, tak se jí ve zkratce říká, zvedala ze dna a obchody se naplnily. Fascinující země, ve které různé kultury zanechali jejich stopy. Od Sanů (Křováků), přes Zulu-Ndebele a Šona, až po moderní bělošské přistěhovalce.

Kamenný dům, jak je jméno této země volně překládáno, nenabízí jen kamenné ruiny Velkého Zimbabwe, ale více než 300 pozůstatků usedlostí dávných civilizací. nebo příjemné safari v některém z národních parků dokonce i zapsaném na seznamu UNESCO, ale také velice zachovalé 2-6tisíc let staré jeskynní malby Křováků nebo zvonící kameny ukryté v "kopjích" nádherné krajiny.

Zajímavá místa, pohodový domorodci a přátelští běloši nás neustále lákají zpět, poznávat dál.
Přijďte se seznámit s touto zemí, prohlédnout si jeskynní malby, projít se po Velkém Zimbabwe, nakouknout hluboko do odlehlé části parku Hlane nebo jen zaskočit vyvenčit krále zvířat...


Beseda trvá zhruba 90 minut
NAPŘÍČ AFRIKOU

Od roku 2011 Vás fotografiemi s všeříkajícím názvem „Tvář Afriky“, vystavenými na různých místech západočeského kraje, bereme na cestu napříč magickým kontinentem. Na cestu černou Afrikou, kterou jsme poprvé podnikli v roce 2008-2009 a od té doby se za jejími krásami téměř každoročně vracíme.

O zážitcích a setkáních ze všech cest se dá vyprávět hodiny a hodiny. Tu se z nás v Egyptě stali potápěči, tam jsme se nikým nerušeni procházeli mezi honosnými stavbami dávno zapomenutých černých faraónů. Tu jsme pojídali nyama choma s masajskými starci a válečníky, nebo jsme vzali na vycházku 2 nezbedné krále divočiny, či zapadli v bahně zdánlivě vyschlé řeky daleko od civilizace hluboko v buši namibijské krajiny. Každá země nás něčím překvapila, některá trochu odradila, jiná zase okouzlila, ale s jistotou se zaryla pod kůži a hluboko do srdce. Není divu vždyť, je tak rozmanitá, tak drsná i romantická, tak divoká a přitom tak vlídná. Nedozírný oceán písku se střídá s deštnými pralesy. Vyprahlá savana se rozprostírá pod horskými masívy s bílou čepicí. A mnohem víc...

Vydejte se s námi na takovou jednu pomyslnou cestu. Nastupte si do našeho, dnes už Afrikou protřelého, Nissana Patrol a nechte se zavézt do končin, kam se možná ani sami nepodíváte nebo se bohužel už nepodíváte.
Přeplavíme se z Itálie do Tuniska a vezmeme to pěkně postupně po východním pobřeží. Nevynecháme ani svobodnou Libyi, nebo strašidelný Súdán. Potkáme „cmrdnuté“ Mursi, nebude chybět ani trochu adrenalinu při shánění nafty, daleko od města kousek od jezera Turkana a na oběd zajdeme k domorodcům nejčernějším. Bohužel jsme ale v Evropě a tady platí striktní evropský čas. Na více než rok, jak nám cesty trvaly dlouho, Vás vzít nemůžeme, záleží kolik máte času...


Beseda jako celek - celá cesta trvá přibližně 130 minut. Je možné ji rozdělit na dvě části zhruba po 105minutách.

DOMŮ | VYRAŽ DO AFRIKY S NÁMI | KDO A KAM? | NA ZAČÁTKU | DENÍK CESTY | FOTOALBUM | FOTOALBUM FB | MEDIA | VIDEA | KONTAKT | Mapa stránek


(c) Web design by Andrea Kaucká and René Bauer 2006-2016

Zpět na obsah | Zpět na hlavní menu